Élő növényfal világítás

Természetes
KÜLÖNLEGES
DEKORÁCIÓ

A LED technológia a növények világában is sikeresen alkalmazható.

A növénytermesztés jövője? A LED technológia már sok területen bizonyított, most a növények világában is sikerrel vizsgázik. Hogyan?

” A fény egy táplálék, mely segíti a növények egészséges fejlődését.” /Eric Westerduin, Suite Plants/

A növényeket már régóta szeretjük behozni otthonainkba. Régen a lakás díszeként gondoltunk rájuk csupán, de manapság már egész falakat is beborítanak növényzettel. Ezeknek a függőleges kerteknek már nemcsak esztétikai funkciója van, de élettani hatása is kedvező. Megköti a széndioxidot és a szálló port is. A városok terjedésével, a zöld területek csökkenésével már új módszerek bevezetése is szükségessé vált a zöld környezet fenntartásához.

Hogyan működnek a bio- vagy zöld falak?

Ezek a falak nagy gondossággal összeválogatott, önálló növénytársulások, melyek szabadon növekednek egy mesterséges, könnyűszerkezetes rendszerben, így alkotva egy vibráló, élő, lényegében önfenntartó növényvilágot, mely nem mellesleg növeli a légtér oxigén szintjét, közben tisztítva is a levegőt.

Mindezt termőföld használata nélkül, speciális tápoldattal érhető el. Az egész vízellátását egy csepegtetős elven működő rendszer biztosítja.

Önálló elemek is lehetnek, de akár felszerelhetőek bármilyen falra is, az épület, a környezet károsítása nélkül. Beltéren és kültéren is egyaránt megalkothatóak, bármilyen formában és méretben. További előnye, hogy méretétől függően optimális páratartalom és klíma is kialakítható.

fotoszintezis

Hogy jön ide a LED technológia?

A természetes napfény fénytartományát már könnyen meg lehet határozni, így a megfelelő mesterséges LED világítással is ki lehet váltani a növényeknél a fotoszintézist és ezáltal a fejlődést.

Mivel a LED nem termel akkora hőt, biztonsággal alkalmazható a növények közelében is. A felhasználási lehetősége végtelen. Mindez lehetővé teszi, hogy a természetes fénytől teljesen elzárt helyeken is telepíthetőek legyenek így a növények, mint például mélygarázsokban, metró állomásokon, zárt lépcsőházakban, plázákban, bevásárlóközpontokban, vagy akár olyan vidékeken, ahol kevesebb a napsütéses órák száma. Olyan nagyvárosokban, ahol sok az épület, de nagyon kevés a növényzet, szintén hasznosak lehetnek a zöld telepek. 

Hogyan segíthetünk mi?

Saját fejlesztésű, Magyarországon összeszerelt LED modulokkal és LED lámpákkal tudjuk támogatni ezeket a zöldfal rendszereket.
A világítás mértéke függ az adott helyiségtől, a zöld-falak méretétől. Többnyire speciális, nagy teljesítményű fémhalogén reflektorokat, nagy méretű LED lámpákat alkalmaztak korábban ezek megvilágítására.

Olyan lámpatesteket fejlesztettünk ki, melyek biztosítani tudják a növények fejlődéséhez szükséges, megfelelő mértékű fényt, a kellő vetítési képet, mindemellett sokkal kisebb helyet igényelnek, vagy sokkal kisebb méretűek.
Telepítési körülmények függvényében LED moduljainkat akár egy hagyományos spot keretbe is integrálni tudjuk, így a lámpatestet a megrendelő válaszhatja ki otthonához illő stílusban.

Nagyobb növénytelepek megvilágítására is kínálunk esztétikus megoldásokat, akár egyedi gyártás útján.

Pontos egyeztetések után, biztosítjuk a szükséges mennyiségű LED modulokat és lámpatesteket, illetve igény esetén segítjük a lámpák megfelelő telepítését, vetítési szögének beállítását is.

A látható fényről

Látható spektrumnak vagy látható fénynek azt az elektormágneses tartományt nevezzük, melyet az emberi szem is képes érzékelni. A számunkra is szemmel látható fehér fény a zöld, kék és piros színek keverékéből jön létre. (lásd RGBW LED szalagnál például) A növények megvilágításához típusonként a megfelelő fény hullámhosszt nanométerben határozzák meg, mely alapján a növekedéshez szükséges fényt tudjuk beállítani. Bizonyos típusoknál eltérő szín mennyiség kellhet. Ezekre a zöldfalak növényösszeállításánál is odafigyelnek.

Vizsgálta bárki a mesterséges fény hatásait a növényekre korábban?

Többek között a berlini kutató egyetemen lehettünk jelen egy tanulmánynál, melyben összehasonlították a LED fényeket és azok növényekre gyakorolt hatását.

Magyarországon pedig az Óbudai Egyetem munkatársai végeztek hasonló kutatást, melyben azt vizsgálták, hogy a fény, bizonyos növényekre (pl kínai kel, paradicsom, burgonya), milyen hatást gyakorol. Az eredmények magukért beszélnek.

Idézet az Óbudai Egyetem munkatársainak Kárász Csaba és Kopják József; ‘Összehasonlító tanulmány a nem szabadtéri növénytermesztéshez használt LED vezérlésekről és visszajelző rendszerekről’ című disszertációjából:

A tanulmányban vizsgált “és majd a jövőben kifejlesztett technológiák segítségével a cél az, hogy alternatív energiaforrást kapjunk a nap helyett a növények számára – hogy az időjárási viszonyoktól független lehessen a növénytermesztés.
Szintén fontos, hogy nem csak növénytermesztési gyárak fényforrására kaphatunk alternatívát a fényforrások és
meghajtásuk tökéletesítésével, de egy újabb és jobb alternatív energiaforrás kifejlesztését is segíthetik ezen irányú kutatások (lásd fotobioreaktorok).” A teljes magyar tanulmány ide kattintva olvasható.

Érdekeli, hogy milyen növényvilágítási megoldásokat kínálunk?

A humáncentrikus világítás
Szakértő segítség LED szalagos világításokhoz
Kategóriák